Westwood Horizon

Speech and Debate Participates in Westlake/Chaparral Tournament

By Bernice Chen, Reporter

Hang on for a minute...we're trying to find some more stories you might like.


Email This Story






Chaparral Star Academy Tournament

Novice Extemporaneous Speaking
1st Place: Aman Tewari
5th Place: Yunhan Xu
Semi-Finalists:

Sneha Bhale
Arjun Raman
Nikhil Reddy
Hrushikesh Saranu

Domestic Extemporaneous Speaking
Semi-Finalists:

Clementine Larrouilh
Pranav Srinivasan
Max Wolf

Foreign Extemporaneous Speaking
1st Place: Anurima Mummaneni
6th Place: Emily Gao
Semi-Finalists:

Tim Ma
Sonny Stenson

Novice Lincoln Douglas (LD) Debate
Semi-Finalists: Sraavya Danala
Quarter-Finalists:

Srivaishnavi Marreddy
Joy Yang

Octo-Finalists:

Katie Falcon
Eric Gao
Anushka Saini
Joshua King
Anoop Rachakonda
Pranav Medikonduru

3rd Place Speaker Award: Anushka Saini

Varsity Lincoln Douglas (LD) Debate
2nd Place: Saavan Myneni
Quarter-Finalists: Alex Lee

Varsity Public Forum (PF) Debate
Quarter-Finalists: Rehana Shaik – Sindhuja Uppuluri
Octo-Finalists:

Chinmay Pingale – Nathan Iyer
Jeff Freeman – Arnav Gunwani
Elisa Baxter – Mahir Kota
Pranav Kulkarni – Raymond Sun

 

Westlake High School Tournament

Novice Extemporaneous Speaking
2nd Place: Aman Tewari
5th Place: Nikhil Reddy
Semi-Finalists:

Sneha Bhale
Bryce Keeler
Arjun Raman
Andres Sanchez
Hrushikesh Saranu
Daniel Vinnik
Yunhan Xu
Laila Yusuf

Domestic Extemporaneous Speaking
Semi-Finalists: Clementine Larrouilh

Foreign Extemporaneous Speaking
1st Place: Anurima Mummaneni
4th Place: Max Wolf
Semi-Finalists: Linette Page

Novice Lincoln Douglas (LD) Debate
1st Place: Anoop Rachakonda
2nd Place: Pranav Medikonduru
Semi-Finalists:

Srivaishnavi Marreddy
Joshua King

1st Place Speaker Award: Anoop Rachakonda
2nd Place Speaker Award: Samia Bruster

Varsity Lincoln Douglas (LD) Debate
2nd Place: Alex Lee
Octo-Finalists:

Alice Zhang
Saavan Myneni
Mihir Shah

2nd Place Speaker Award: Alex Lee

Varsity Public Forum (PF) Debate
Quarter-Finalists: Pranav Kulkarni – Raymond Sun
Octo-Finalists:

Chinmay Pingale – Nathan Iyer
Mika Freund – Sophia Wang

2nd Place Speaker Award: Samit Deshmukh

Novice Policy Debate (CX) Debate
Semi-Finalists: Katherine Yan – Ruhee Nemawarkar

About the Writer
Bernice Chen, Reporter

This is my first year on the Student Press staff, and I’m eager to get started reporting. When I’m...

Leave a Comment

If you want a picture to show with your comment, go get a gravatar.